Tarmo Kuusmaa Kirjutan siin teemadel:
  • - mis on eurotoetused ja kust leida oma idee jaoks raha
  • - kuidas käib projekti taotluse koostamine
  • - millal on toetuste taotlemise tähtajad
  • - millised projektid on toetust saanud

EAS toetuste suurused eurodes?

Postitas Tarmo Kuusmaa | Kategoorias Ettevõtlustoetused | 19-12-2010

100

1. jaanuarist 2011 läheb Eesti üle eurole. See tähendab, et  ka toetuste piirmäärad muutuvad kroonidest eurodeks ja kõik projektide rahanumbrid (kaasa arvatud eelarved ja finantsprognoosid) tuleb edaspidi näidata eurodes.

Toon siin välja populaarsemate EASi ettevõtlustoetuste vanad ja uued maksimaalsed toetussummad. Nii saad võrrelda, kas uuest aastast saab toetust rohkem või vähem.

  • EAS Starditoetuse maksimaalne toetuse summa on 2010. aasta lõpuni 100 000 krooni. Uuest aastast on see 7 000 eurot (ehk tegelikult 109 526 krooni).
  • EAS Kasvutoetust saab aasta lõpuni kuni 500 000 krooni. 2011. aastal on maksimaalne toetuse summa 32 000 eurot (ehk 500 691 krooni)
  • Ekspordi arendamise toetuse puhul on praegu veel suurim võimalik toetussumma 2 500 000 krooni, uuest aastast saab summaks 160 000 eurot (2 503 456 krooni).
  • Tootearenduse toetuse piirmääraks on 2010. aastal 50 000 000 krooni. 2011. aastast on uus piirmäär 3 200 000 eurot (50 069 120 krooni).
  • Innovatsiooniosaku suuruseks on viimaseid päevi veel kuni 50 000 krooni, uuest aastast saab üks firma kuni 4000 euro suuruse osaku (62 586 krooni).

Mõne programmi osas on summad veel EASi poolt kinnitamata, kuid nagu eeltoodud summadest näha on, siis ümardab EAS toetuste piirmääri taotlejale soodsamas suuna, ehk siis raha saab rohkem taotleda kui varem.

Seega paras aeg 2011. aasta plaanid läbi mõelda ja kas on mõnest toetusprogrammist abi nende elluviimisel.

Sildid:, , , , , , ,

Kommentaarid (100)

Tere

Ma olen juba kaks aastat tohutult uurinud jaanalindude kohta. Olen käinud nende lindudega tegelevates ettevõtetes ennast arendamas.
Tahaks saada siis ettevõtluse alustamiseks toetust.
Prias on vaja põllumajanduslikku haridust selleks, see mul puudub. Neid linde oleks siis kavas kasvatama hakkata muna, liha, käsitöö, tibude ning turismi eesmärgil. Ise elan talus kus kõrval seisab tühjalt ka maalapp, ning mitteametlikult oleme terve elu pidanud sigu, kanu, vasikaid ning hetkel ise hanesid, et kokkupuudet nii lindude kui loomadega on piisavalt. Selleks et see käima lükata oleks siis mul vaja rahastust pisikese hoone, tehnika ning piirdeaia ehitamiseks.

Tere! Kui tunned huvi jaanalinnunduse vastu, kas oled tuttav Rätsepa turismitaluga Harjumaal? NemAD TEGELEVAD seal aktiivselt ja edukalt mitmete asjadega, ka jaanalindusega. Ilmselt on nad ka kusagilt toetusi saanud. Kui huvitab, uuri nende kaudu lähemalt. Edu sulle ja teistele ettevõtlikele!

Tere Tainer,
Soovitan sul uurida PRIA Mikropõllumajanduse investeeringutoetust ja LEADER toetust (mõlemad on lingid)

Tere

Olen pikk aega mõelnud kas EAS toetab ka näiteks sellist asja kui plaan panna toimima veebihostingut ja muusugust sellist hostingut pakkuvat firmat ?

Tere Taavi,
Teoorias võiks veebihosting saada toetust, kui raha küsida serverite (seadmed) ostmiseks ja siis nendega hostinguteenust hakata pakkuma.

Samas näitab praktika, et näiteks Starditoetust ei taha EAS eriti internetiga seotud äride jaoks anda. Nad ei oska selliste äriideede riske veel hinnata ja siis igaks juhuks ei anna raha.

Võiksid käia EASis või maakondlikus arenduskeskuses eelnõustamisel oma ideega. Soovitan sul enne mingi oma nišš leida (mitte lihtsalt tavaline veebimajutus) ja kindlasti plaanida välismaa turgudele minekut.

Jah seadmete ostuks läheks see ning laienemine välismaale oleks kindlasti plaanis. Eks peab sealt läbi käima.

Tere.
Olen oma firma loomise alguses. Hetkel on veel kõik plaani tasandil. Soov on asutada jae- ja hulgikaubandusele teenust pakkuvat firmat. Kas sellise profiiliga valdkonnal on mingeid võimalusi firma asutamiseks mõeldud stardirahade saamiseks?

Tere Merle,
Jae- ja hulgikaubanduse jaoks üldjuhul ettevõtlustoetusi ei anta. Ainuke erand on Töötukassa starditoetus, kus jae- ja hulgikaubanduse jaoks saab toetust, aga mitte käibevahendite (nt varud ehk poes müüdavad kaubad) ostmiseks.

Teisi ettevõtlustoetusi antakse tootmis- ja teenindusettevõtetele. Näiteks kui plaanid teha riietepoodi ja sinna juurde pakkuda ka õmblusteenust, siis toetust saad õmblusteenuse jaoks vajalike seadmete/töövahendite ostmiseks.

Tere. Meil on plaanis asutada lastehoid.Selline ,kus on päevasel ajal kuni 8 last.Aga on ka võimalus tuua laps tunniks või mõneks.Ja veel pakkuda öist lastehoidu ka.Teeks seda korteris või majas.Kas sellele projektile oleks võimalus toetust saada.Vaja ju osta voodid,lauad,mänguasjad jne.Tänan

Tere Pille,
EAS Starditoetust saab lastehoiu tegemiseks kindlasti.

Tere!

Ehk oskate nõu anda kui on tahtmine autorendifirma asutada, aga sõiduki ostmiseks raha ei ole. Kas võiks saada toetust, laenu ?

Jõudu! :)

Tere Kiku,

Toetust autorendifirma jaoks kahjuks ei anta. Esiteks ei toetata sõiduautode ostmist (kuna nende kasutamist on raske kontrollida). Teiseks ei tohi üldjuhul toetusega soetatud asju maha müüa, pantida ega raha eest välja rentida.

Võiksid uurida Kredex Stardilaenu võimalusi, nemad ilmselt käendaksid autorendifirma pangalaenu.

Jõudu sulle ka!

Tundub, et autorendi firma jaoks saaks ikka toetust, näiteks starditoetust kodulehe tegemiseks, innovatsioonitoetust turuuuringuks või muuks. Jah, autoostuks ei saa.

Tere Ene,

Seda peab kindlasti EASist otse üle küsima, aga kardan, et autorendi firmal on väga vähe toetusvõimalusi. Näiteks Starditoetuse puhul on toodud nimekiri valdkondadest, kus alustavaid ettevõtjaid ei toetata. Seal on kirjas ka Rentimine ja kasutusrent (EMTAK 2008 jagu N 77), just sinna alla kuulub ka mootorsõidukite rent.

Sama lugu on ka innovatsiooniosakuga. Kuigi vaatasin, et Minirent OÜ on saanud innovatsioonosaku toetust, kahjuks ei tea, mis selle projekti täpne sisu oli.

Tere!

Olen otsinud aastaid äri ideed ja lõpuks leidsin aga kas toetust saaks lõõgastav ravikabinet, kus ravitakse valguslampidega. Valguslampe kasutavad taastusravi ja perearsti keskused aga seda tavainimesel teenusena pole võimalik osta.
Toetust oleks siis vaja seadmete ostmiseks.
Kui müüa teenust lõõgastavana kabinetina siis ei oeo kosmeetiku pabereid vaja aga kui soov müüa ravikabineti teenuse all siis on vaja kosmeetiku pabereid.

Siit ka küsimus, kas on võimalik küsida toetust peale seadmete ka enda koolituse jaoks, et töö käigus teha läbi kosmeetiku koolitus ja hakkata müüma lõõgastava teenusele ka raviteenust nende samade lampidega.
Tänan

Tere Liis,
Tore, et oled leidnud omale õige äriidee, millega tegeleda.

Nende seadmete ostmiseks saad kindlasti EAS Starditoetust taotleda (kuni 7000 eurot).

Koolituste jaoks on erinevaid toetusi. Kui oled töötu, siis tasub kindlasti esimeses järjekorras uurida Töötukassast, kas nemad toetaksid sellist koolitust.

Edu!

Tere Liis! Sattusin lugema su äriideed. Ma kavatsen ka juba ammu midagi tegema hakata, aga aeg kaob kuhugi … Meie äriideed on väga sarnased ja pakuksid üksteisele head täiendust. Juhul, kui tegutseme erinevates linnades, oleks väga lahe siiski omavahel neid asju arutada. Kui oled huvitatud “ajurünnakust”, kirjuta mulle. marikahiiesalu52@hot.ee. Edu ja jõudu!

Tere!

Soovin teada, kas oleks võimalik taotleda projekti alustamis toetust ning kas seda peab hiljem tagasi maksma või ei ja kas vanus ka selles mingit rolli kannab. Projekti eeliseks oleks see, et olemas on oma maaala, mis selle mõtte elluviimiseks laitmatult hästi sobiks.Kui see on mingil määral võimalik siis kui suur oleks nii minimaalne kui maksimaalne summa.
Teretulnud on kõik mõtted.

Kõike paremat Teile soovides, Mariliis.

Tere Mariliis,
Kas saaksid täpsustada, mis valdkonnas tahad projekti alustada ja mille jaoks toetust vaja on? Sellest sõltuvad toetuse tingimused ja summad.
Kui toetust õigest kasutad (see tähendab ostad lubatud asjad ja kasutad neid 5 aasta jooksul), siis ei pea toetust tagasi maksma.
Vanus toetuste taotlemisel kindlasti määravat rolli ei kanna, see tähendab, et igas vanuses on võimalik toetust saada.

Tere,
Tegemist oleks turismindusega. Plaan sellega alustada tuli just sellest, et tegemist on väga vaheldusrikka, suure maaala ning hubaselt loodusliku miljöösse paigaga , mis annab suurepärase eelduse turismi arendamisele mitmekülgselt. Ümbritsev teedevõrk on Tartu-Valga ning Tartu- Võru mnt. lähedus, mis on jällegi suurepärane tegur selle projekti teostamiseks. Kas või igaaastane suusapidu, mis toob välismaalasi ning majutamine siia pk oleks võimalik ning võib öelda ka, et odava reklaami eest. Kui jälgida
Eesti arengut siis liigub ta aina rohkem teenindava sektori poole e siis turistidele huvi pakkuvaks sihtkohaks.
Esmajoones oleks kavas teostada minimaalne maastiku korrastamine seejärel veekogude rajamine, Elamiseksvajalike kämpinkute rajamine, Ning üks suur üldine ruum- ürituste pidamiseks( Välja rentimiseks disko saalina jne). Kindlasti väiksemat tüüpi sauna sisaldavad majakesed. ning kui mõelda haljastusele siis ei saa üle ega ümber suurema mõõtkavale mõeldud murutraktorist või siis vastavast seadmest. Mõeldud on ka hobustele väiksemat sorti tall.(Kes pakuksid tegevust külastajatele nii suvel kui talvel). Talviseks tegevuseks on välja mõeldud nt:lumesaani sõit, matk looduses ja näiteks veel kindlasti suusatamine. Kuna tegemist on turismiga siis nagu arvata on see väga energiat kulutav pidev toiming ning praktiline oleks ka seljuhul rajada tuulegeneraator, mis võib näida küll
kergesti saadava asjana, kuid tegelikult lähemalt uurides on nii generaator kui ka rajamine praktiline kuna vaja mineva tarve maksumus on ca 32000 eur seda siis koos kaabli kui aparaadi paigaldusega. Edaspidiseks on seda võimalik või olevale külale pakkuda.Kuna see tarvik on võimalik ära varustama 400 pere elektri tarbimise. Oleks see juba selle näite juures väga praktiline. Samuti tagab piirkond kindla tuuliku töö, mis kindlustab eseme praktilisust ning nagu teada on võimalik toodetud energiat salvestada. Selle turismitalu rajamise mõte või siis huvi rajaneb just selles , et pakkuda nii välismaalastele, kuid eelkõige eestlastele naudingut , mida Loodus neile eneseteadmata süstib. Ning kindel mõte on pakkuda külastajatele nii ümberkaudsete talunike mahedat toodangut, kuid nt ka enda talus kasvatatud mahetoodangulist lambaliha. Kui teile tekib küsimus, kuidas sellised hooned omavahel kokku sobivad siis ütleme nii palju ,et planeeritud tall ja mustem tegevus on võimalikult hästi peidetud , et see lihtsalt ei saa häirida.

See kõik on pikemat aega mõeldud ja täiustatud mõte , mis võib tunduda ,kas ebapiisav või mõttetu.
Kuid kui Teie arvate mõnda mõtet vaja olevat lihvida või ära jätta kuna näiteks praktilisus puudub siis andke julgelt teada.
Tervitades, Mariliis!

Tere Mariliis,
On näha, et oled asjad põhjalikult läbi mõelnud, see on väga hea! Ja minu arust täiendavad erinevad tegevused hästi üksteist ja moodustavad ühtse tervikliku äri, mis ennast ka ära tasub. Panen punktide kaupa kirja, mis rahastamisvõimalusi ma sinu ideedele näen:

1) Kämpingute, peoruumi ja saunamajakeste jaoks sobib hästi PRIA Mitmekesistamise programm kuni 100 000 eurose toetusega. Kui raha ehitistest üle jääb, saab sealt ka maastikuhoolduseks toetust küsida.

2) Murutraktori, lumesaanid, jt väiksemate kulude jaoks sobib LEADER programm, leiad siit oma asukohale vastava LEADER tegevusgrupi ja siis edasi juba toetusvõimalused.

3) Tuulegeneraatori jaoks võiksid toetust küsida KIKi Keskkonnaprogrammist, soovitan kaaluda MTÜ tegemist, kuna siis omafinantseering palju väiksem kui firmal.

4) Hobusetalli ja muude loomadega seotud ehitiste jaoks sobib PRIA loomakasvatusehitiste investeeringutoetus, samuti Alustava põllumajandusettevõtja toetus.Lisaks kuhjaga igasugu otsetoetusi nii loomade kasvatamise kui mahepõllumajandusega tegelemise eest, nende kohta infot leiad PRIA lehelt.

Lisaks võid veel kaaluda EAS Starditoetust (kuni 7000 eurot) ja kui on huvi lastemänguväljakut, puhkeala, spordiplatsi, lõkke- ja piknikukohta teha, siis selle jaoks sobib PRIA Külaelu arendamise toetus.

Selleks aastaks on suurem osa taotlusvoore lõppenud/lõppemas, aga nendelt linkidelt saad iga programmi kohta info kätte. Ja tavaliselt uue aasta alguses saab teada uute taotlusvoorude ajad.
Kui tekib veel küsimusi (ja neid kindlasti tekib), siis võid mulle ka maili teel kirjutada tarmo@pippen.ee

Edu!

Tere mul on plaanis hakata tootma biodiislit ;) kas selle peale toetuseid ka antakse (seadmete ja aksiisi lao tegemiseks vms ). Kui jah siis mis summa oleks suurim mida taodelda saab ?

Tere Reigo,
Biodiisli tootmiseks antakse päris paljudest kohtadest toetust, eriti kuna tegemist on “rohelise” teemaga. Mõned programmid – PRIA Mitmekesistamise suurprojektid (300 000 eur), EAS Tootearendus (3,2 milj eur), erinevad KIKi programmid. Võid kasutada ka Struktuurifondide lehte, taotuse saajate otsingut http://struktuurifondid.ee/mis-on-tehtud/ kirjutad sinna näiteks “bio” ja vaatad, kes ja kust programmist on toetust saanud.

Edu!

Ohoo toetused on päris suured :) Seadmete saamise koht on mul olemas ( tegelikult tegeleb mu isa ettevõte seadmete ehitusega.Hetkel suurim tootmisel olev raektor on 8000l päevaga ) Kas see võib olla takistuseks toetuse saamisel ? Lisaks on biodiisel mis nendest masinatest tuleb laboris testitud ja vastab kõigidele nõutele ;) ja ehk saaksite te anda oma emaili vb tekib tulevikus veel mõningaid küsimusi ja ei tahaks risustada teie blogi selle jutuga.:)

Takistuseks on kindlasti see, et isa firma ei tohi sinu firmale seadmeid müüa (kuna lähisugulase firma). Kõik küsimused võid saata tarmo@pippen.ee

Tere,soov on teha omale toitlustus-meelelehutus ettevõte.Rõhku pannes toidule mis konkurentidest kiirema serveerimise ja hinna poolest.Samuti pakkuda toitude kohale toomist lõunaks ettevõtetele ja ka eraklientidele.Tegutsema hakkan Ida-Virumaal.Hiljem osta köögiga buss millega võimalus üritustel käija ja teenust pakkuda.Aga oma finantseering on 0 eur.Millised toetused oleksid võimalikud ja kas eas üldiselt toetab toitlustust?Tänan ja lgp.Eerik

Tere Eerik,
Panen sulle vastuseks lingid Struktuurifondide lehe toetatud projektide andmebaasi vastavate märksõnadega, sealt saad ise näha, mis projektidele ja kui palju on toetust antud:
1) Catering
2. Kohvik

Nagu näed, siis antakse toetust küll toitlustuse jaoks. Alustades on sul kindlasti võimalik taotleda EAS Starditoetust (kuni 7000 eurot), samuti võid uurida oma asukohas vallavalitsuselt Leader toetuse kohta.

Tänan,aga kui on plaan teha Toila ja ise asun Mäetagusel ,kas siis võiks küsida mõlemilt poolt või ikkagi Toila kuhu soovin asutada.

Siis saab toetust ikka Toila jaoks. Loeb see, kus asub investeeringuobjekt (ruumid), mitte firma juriidiline aadress või omaniku elukoht.
Samas võid uurida Mäetaguse vallavalitsusest, neil on seal ka mingi oma ettevõtluse toetamise programm, võib-olla saad siiski sealt ka toetust.

Tere! Küsiks sellist küsimust,et kust oleks võimalik saada starditoetust transpordiettevõtte alustamiseks? Ja mis on need eesmärgid,kuhu seda kulutada tohib? Et soov oleks selle raha eest osta siis transpordivahend( auto koos haagisega) ja ka ülejäänu eest on võimalik edaspidi tasuda jooksvate kulude eest( küte, remondikulud, ja kõik sellised asjad) Aitäh

Tere Marek,
Vastasin sulle ka maili teel. Teistele veel teadmiseks, et toetatakse pigem kullerteenusega alustamist. Suuremat sorti maanteetransporti eriti ei toetata, üldse ei ole lubatud veoki ostmine. Transpordivahendi jaoks on üldse keerulisem toetust saada, kuna toetuse andjal on selle sihipärast kasutamist raske kontrollida. St. raske on teada, kas sa tõesti vead kaupa või teed erasõite. Toetustega on veel nii, et toetatakse põhiliselt masinate ja seadmete ostmist, jooksvad kulud tuleb tavaliselt ikka endal kinni maksta.

Soovitan sul oma ideede jaoks uurida EASist Starditoetust. Kui oled töötu, siis võid uurida Töötukassa ettevõtlusega alustamise toetust ning oma vallast ka LEADER toetuse kohta.

Meeldib Reigo idee!:)

Tere, kas oskate öelda palun, kui olen saanud starditoetuse ettevõtte seadmete soetuseks ning kirjeldanud oma äriplaanis valdkonnale vastavat Eesti sisest ärikliimat ja turge, kuid nüüd sooviks avada lisa kontori ka välismaal (EL – is), siis kas ma võin neid seadmeid eestist välja transportida pikema ajaliselt, kuna seal alustamiseks on need samuti vajalikud ?

Tere Kristiina,
Usun, et toetuse andjal ei ole midagi selle vastu, kui su äril nii hästi läheb ja kasutad nüüd seadmeid ekspordiga alustamiseks. Samuti ei ole takistuseks, et äriplaanis kirjeldasid ainult Eesti turgu – äriplaani tulebki vastavalt olukorrale pidevalt muuta ja täiendada.

Aitäh :) !

Tere, Tarmo!

Vabandan, et sellise küsimusega esile tulen, kuid kust üldse saab infot EASi starditoetuse kohta. Ma mõtlen näiteks, kuhu esitada, millal ja kust seda projekti reglementi lugeda saaks?

Tänud ette,
Marek

Tere Marek,
Ei ole vaja vabandada, just selliste küsimuste jaoks see blogi ja kommentaarid ongi. Kogu vajaliku detailse info leiad siit: http://eas.ee/ettevotjale/alustamine/stardi-ja-kasvutoetus/ueldist

Tere
kas saab ja kui palju on võimalik toetust saada vabaajakeskuse rajamiseks.

Tere Raivo,
Ikka on võimalik saada toetust. Toetuse suurus oleneb sellest, millist vabaajakeskust plaanid, kas pigem ärilise või mittetulundusliku projektina? Ärilise projekti puhul sobib PRIA majandustegevuse mitmekesistamise toetus kuni 100 000 eurot. Mittetulundusprojektina sobivad näiteks Leader toetusmeetmed. Vähem kui aasta tagasi korraldas ka Eesti Noorsootöö Keskus noortele suunatud vaba aja keskuste taotlusvooru, kust üks projekt võis saada kuni 958 000 eurot ning omafinantseering oli ainult 5%. Nii et vabaaja keskuse jaoks toetust kindlasti saab.

Tervist!

Küsimus EASi kasvutoetuse kohta. Mille alusel toetus ei ole enam starditoetus? Kas seda määratletakse ettevõtte tegutsemisaja põhjal? Kuidas suhtutakse toetustesse, mis puudutavad näiteks autoremonditöökoda + spetsiaalsete auto ehitamine (ralliautod), restaureerimine (ameerika autod) jne?

Aitäh

Tere Mikk,
Starditoetust saab taotleda kuni aasta vana firma. Kasvutoetust kuni 3 aastat vana firma. Starditoetus sobib kõigile alustavatele firmadele (kui valdkond on abikõlbulik), eelkõige on see mõeldud stabiilse käibega, väiksematele, siseturu jaoks äridele (nt. ilusalong, autoremonditöökoda, jne). Kasvutoetus on pigem mõeldud kiire kasvupotentsiaaliga ja eksportima hakkavatele firmadele (nt. palkmajatootjad, tarkvaralahenduste valmistajad, jne).

Seega autoremonditöökoda ja restaureerimine sobiksid pigem starditoetuse alla. Samas mingite spetisaalsete autode tootmise puhul, mida saaks müüja välisturgudele, oleks võimalik ilmselt taotleda ka kasvutoetust.

Tere,

kas toetust antakse muruniitmiseks suvel ja lumelükkamiseks talvel s.t nende teenuste jaoks vajalike masinate ostamiseks?

Tere Käthlin,

Jah antakse küll toetust nii muruniitmise kui lümelükkamise teenuste käivitamiseks.

Tere,
kas kämpingu rajamiseks talu territooriumile Hiiumaal on mõeldav kuskilt toetust taotleda? Esialgu mingit tegevust seal ei toimu,koht aga hea-maantee ja rattatee ääres.

Tere Ain,
Saab ikka kämpingu jaoks toetust. Näiteks PRIA Mitmekesistamise programmist

Samuti saab toetust Hiiumaa Leaderist

Tänan vastamast! Siis on julgustav.Sain aru et stardikapital on kuni 7000e? Kui kulud on suuremad kas on võimalik kuskilt lisa saada ja kuhu ma arvutustega personaalselt peaks põõrduma?

Starditoetuse programm on vahepeal muutunud, nüüd on see kuni 5000 eurot. Minu eelmise vastuse sees olid kaks linki, sealt saad lisainfot programmmide kohta. Aga oma ideega võiksid kõige pealt pöörduda Hiiumaa maakondlikku arenduskeskusesse, nemad nõustavad ettevõtjaid tasuta, ka toetuste koha pealt. Siin on kontaktinfo: http://www.tuuru.edu.ee/index.php?idc=104

Ain, üritasin ka sinu mailile vastu kirjutada, aga millegi pärast ei lähe mail läbi. Äkki on postkast täis?

Tere. Nagu ma aru saan, ei ulatu starditoetus mesindusele(põllumajandustoodete esmane tootmine).

Tere Mait,
EAS Starditoetus tõesti põllumajandust toeta, selle jaoks on PRIA alustava põllumajandusettevõtja toetus.

Tere, milliseid toetusi soovitakiste taotleda kui on soov avada Tartus muuseum?

Tere Kati,
Esiteks tuleks valida muuseumile juriidiline vorm, ilmselt parim variant oleks MTÜ või SA. Toetuste puhul on neil tavaliselt omafinantseeringu nõue 10-15% (äriühingutel tavaliselt 50%). Toetusvõimalused olenevad suuresti ka sellest, mis valdkonna muuseumiga on tegu. Seega võiksid mulle maili teel teada anda, mis teemaline muuseum on plaanis rajada. Siis oskan konkreetseid programme soovitada. Mailiaadress on tarmo@pippen.ee

Tere

mul on plaanis hakata tegelema impordiga Eestisse, ja edaspidi Eestist teistesse euroopa riikidesse.
Tegemist on energiasäästliku ja innovatiivse tootega.
Kas impordi-ettevõtetele ka mingeid teotusi pakutakse? Või on pigem vaja pöörduda energiasäästlike tooteid puudutavate toetuste pakkujate poole? Kas saan taotleda ka mitut toetust korraga – näiteks starditoetust ühest kohast, alustava ettevõtte toetust teisest ja võibolla mingit EL toetust veel kolmandast kohast?

Tere Arman,
Jae- ja hulgikaubandust üldjuhul ei toetata. Toetatakse seda, kui firma ise midagi toodab või mingit teenust pakub. Nt. taastuvenergia lahenduste puhul, kui firma impordib tuulegeneraatori komponente ja valmistab nendest siin Eestis lõpliku toote ehk tuulegeneraatori enda. Või pakub näiteks tuulegeneraatori püstitamise teenust.
Igal juhul lihtsalt vahendustegevus ei ole toetatav, tuleb ise ka tootele mingit lisaväärtust juurde luua.

Tere,
kirjutasin teile e-mailile, kuid vastuse pole saanud. Kas on parem kui ma siia kirjutan?
Lugupidamisega.
Eda Kuusk

Tere Eda,
Kahjuks pole see e-mail kohale jõudnud, äkki saad selle uuesti saata?

Sooviksin alustada maaturismi teenusega järve ääres, seoses veekoguga pakuksin meelelahutust ja seiklust. Ranna ja meelelahutuse poolega tuleksin omade rahadega välja, kuid vanast kuivati asemele uut hoonet ei jõua ehitada. Milliseid toetusi oleks mul võimalik taotleda?
Ette tänades, Oliver

Tere Oliver,
Kõige parem võimalus oleks PRIA maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise toetus. Sealt saavad maaturismi ettevõtted toetust just ehitamiseks/renoveerimiseks kuni 100 000 eurot. Kui projekti raames renoveeritakse ja võetakse kasutusele mõni vana hoone, siis saab isegi lisapunkte. Kahjuks see aasta taotlusvooru ei toimu, aga 2014 saab seda jälle taotleda. Rohkem infot programmi kohta siin.

Tere, Tarmo!
Minul on peas juba paar aastat tiirelnud mõte luua lastehoid. Alguse sai see sellest, kui selgus, et minu lapsele lasteaiakohta ei jagu. Tean, et on palju vanemaid, kes minu muret jagavad. Olen mõelnud ka, kas teha lastehoid üldiselt või ainult üliõpilastele nende mudilaste eest hoolitsemiseks. Viimane on täiesti täitmata nišš, eeldaks aga seda, et üliõpilastest vanemad hoiu eest tasuma ei peaks. Sellise asja toimises pole ma aga kindel.
Olen uurinud internetis nii palju, kui uurida annab. Vaadanud välja ka sobiva asukoha ning ruumid.
Kahjuks olen ise üliõpilane ja oma ressurssidega ma kindlasti asja käima ei saa.
Plaanin minna ka EASi koolitusele, mis mõeldud alustavale ettevõtjale, kuid kuidas kirjutada projekt (või leida kompetentne kirjutada), et saada toetust?
Kahtlustan, et isegi maksimum toetuse saamisel võib tekkida raskusi hoiu tööle saamisega. Kas toetuse abil on võimalik taotleda pangalaenu? Kes annaks laenu üliõpilasele?
Lühidalt – olen puntras. Mõtted on head, aga alustada ei oska.

Tere Kaisa,
Üliõpilaste nišš on kindlasti hea mõte, aga esimene küsimus on kohe, et kust siis leida raha, kui üliõpilastelt tasu ei võeta. Siis võiks lastehoid tegutseda MTÜ-na ja keegi peaks sponsoreerima lastehoidud. See keegi võiks olla siis ülikool, linn või erafirmad. Nii et esmalt tasub sul uurida seda, kes hakkaks lastehoiu kulusid katma.

EASi alustava ettevõtja baaskoolitusel valmib ka äriplaan, mis peaks sobima EAS Starditoetuse taotlemiseks. Laenu on võimalik alustaval ettevõtjal saada Kredex Stardilaenu programmist. Starditoetus ja Stardilaen sobivad sellisel juhul, kui lastehoid hakkab tegutsema äriühingu mitte MTÜ vormis.

Tere!
Mul on üks selline küsimus, et kui on olemas linnaääres maatükk (see oleks siis oma finantseeringuna olemas) ja tegelikult kuulub see linna alla ja sooviks sinna maa tükile rajada kämpingud (seljakoti, jalgratta, mootorratta ja autoga) turistidele ning lisaks veel ühtteist, siis kas oleks võimalik sellele ka muud toetust saada peale starditoetuse? Sooviksin ehitada ka põhimaja, kus oleks olemas tualetid, pesuruumid jne. Võiksin hiljem ka kõike täpsemalt täpsustada. Hetkel oleks aga abi sellest teadmisest.
Ette tänades!
Merle

Tere Merle,
Saatsin sulle e-mailile täpsustavad küsimused. Nimelt maa täpsest asukohast oleneb päris palju kas ja kui palju toetusvõimalusi lisaks Starditoetusele oleks.

Tervist,küsimus tekkis seoses toetusvõimalustega autode reustareerimis töökoja loomisega.
Arvesdades, et vajalike seadmete maksumus ületab mitmekordselt starditoetuse,siis millised võimalused meil veel on?

Lugupidamisega
Marta

Tere Marta,
Kui on tegemist alustava firmaga, siis võib starditoetusele lisaks taotleda Kredex Stardilaenu. Samas on võimalus ka osta vanem nn. riiulifirma ja taotleda sellega suuremaid toetuseid. Olen ise aidanud taotleda autode restaureerimistöökoda-muuseumi jaoks näiteks PRIA maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise toetust (summa kuni 100 000 eurot).

Kui on olemas ettevõte,mille suund on hoopis teine.Kui selle alla luua tütarfirma,siis mille alla see läheb,alustav või juba tegutsev?

Parimat,
Marta

Tütarfirma läheb alustava ettevõtja alla, kuna eelkõige vaadatakse tütarfirma enda vanust (registreerimine äriregistris).

Atäh vastuste eest.Kuid kas on teiega võimalik koostööd teha toetuste saamiseks?

Tere.

Kas EAS toetab ka eralasteaia loomist?

Tänan.

Tere Maris,
Jah, EAS Starditoetust antakse ka eralasteaia loomiseks.

Tere , soovime sõbraga alustada transpordi ettevõttega, et hakkaksime mingitele suurfirmadele kulleriteks(maaletoojateks, asjade vedu ühest kohast teise). Kui suur on tõenäosus, et saaksime EAS-sit toetust. Toetusega sooviksime rentida äripinna(kontori ja garaasi kuhu soetada transport), soetada sooviksime sellega ka muud rahalised mured, mis seonduvad lepingute ja ettevõtte loomisega. Ja selline küsimus, kas ennem peab olema tehtud firma, et toetust küsida, või kuidas?
Ettetänades Artur.

Tere Artur,
EAS Starditoetust saab peamiselt seadmete ostmiseks ja turunduskuludeks. Sinu kirjeldatud kulud (rent, lepingud, jne) sobivad pigem Kredex Stardilaenu alla – http://www.kredex.ee/ettevote/laen-ja-kaendus-3/stardilaen-2/
Toetuse või laenu kättesaamiseks peab firma olema registeeritud ja investeeringute omaosaluse tasu makstud.

Mis kuulub seadmete ja turunduskulude alla?
Ja veel tekkis selline küsimus, et me ei tee otseselt uut firmat, vaid ostame ühe firma, mis on olnud kaks aastat olnud tegevuseta. Et alustame lihtsalt otsast peale sellega. Kas ja kui palju on meil võimalik taodelda toetust. Ja kuidas selle toetuse taotlemine toimub, kuhu ja kuidas peaksime pöörduma!
Ettetänades,
Artur .

Seadmed on näiteks puhastusfirmal tolmuimeja, põrandapesumasin; puidutöötlusfirmal igasugu pingid, freesid, jne. Seadmete alla üldjuhul ei kuulu transpordivahendid, aga mõnes programmis tehakse ka erandeid. Kaks aastat vana firmaga enam EAS Starditoetust taotleda ei saa, küll saab veel Kredex Stardilaenu. Samas 2 aastat vana firmada on võimalik juba ka suuremaid toetuseid taotleda. Täpsema info saamiseks võiksid saata mulle e-mailiga selle firma nime tarmo@pippen.ee

Tere!
Paldiskis olemas mereäärne maatükk, küla on kruntideks jaotatud ning detailplaneering olemas.
Kas toetust oleks võimalik saada selle küla teede, veevarustuse ja muude infrastruktuuride tarbeks?

Juba ette tänulik,
Elsa

Tere Elsa,
Kahjuks mitte, kuna need tegevused lähevad ilmselt kinnisvaraarenduse alla ja see pole abikõlbulik toetuse saamiseks.

Tere!
Küsimus selline .Oleks plaan alustada erattevõttlust,põhisuunaks oleks mesindus ja riskimaandamiseks puutööd ja taruinvetari valmistamine.Püütööde alla käiks kadakast tarbeesemed ja puidust jõuluehted.edaspidine suund eur…. Kui reaalne oleks kuskilt saada stardikapitali seadmete ja mesilasperede ostuks
Tänan

Tere Raivo,
Vastasin su e-mailile.
Üsna reaalne on uuel toetuste perioodil nende asjade jaoks toetust taotleda ja saada.

Tere lugupeetud Tarmo Kuusmaa. Plaanis luua firma, mis tegeleb metallitööga. Kuna tootearendus näeb ette metalli painutamist, siis kas on võimalik saada toetust painutuspingi ostmiseks ca. 50 000.- eurot

Maarek

Tere Maarek,
Usun, et selle jaoks sobib PRIA maapiirkonnas mitmekesistamise toetus, kust saab toetust just seadmete soetamiseks ja hoonete renoveerimiseks/ehitamiseks. Eelduseks on see, et metallitöökoda asuks maapiirkonnas (kuni 4000 elanikuga asula). Taotleda peaks seda toetust saama 2015. aastal.

Tere. Elan perega Raplamaal metsade ja põldude vahel. Mees tegeleb vilja kasvatamisega ja mina olen momentil pisi pojaga kodune. Kasvatame enda tarbeks siga, kanu ja on ka pardipaar. Olen mõelnud et võiks luua töökoha kodust lahkumatta. Olen lõppetanud kutsekooli kodu ja talumajanduses. Plaan oleks rajada selline kohake kuhu saaksid pered, lapsed ja täiskasvanud tulla maale loomi vaatama ja neid katsuma . Plaanis on ka ise hakkata maasikaid kasvatama. Samuti plaanin loomi juurde võtta ja erinevaid . Naaber kasvatab hobuseid ja saaks ka hobuseid näitata ja nendega kas ratsutada,saaniga sõita või vankriga. Kuid kahjuks pole endal selliseid vahendeid et luua mingi hoone kus saaks ka mingeid tegevusi ja töötubasi läbi viia,samuti võiks hoonet välja rentida ürituste jaoks ja seal pakkuta enda kasvatatud tootetest toite.Tahtmine on olemas,idee on olemas aga ei oska edasi minna?!!!Äki saaks natukene mingi lükke kuidas ja mis moodi peaks edasi liikuma?!!

Tere,
Soovitan uurida seda infomaterjali: http://agri.ee/public/18.11.2013.pdf
Seal on kirjas maaelu toetusmeetmed, mis varsti avatakse ja kust saab oma ideede jaoks toetust taotleda.

Tere,

kas oleks võimalik saada (stardi)toetust metsamasinate (lõike- ja väljaveo masinad) soetamiseks? Vastust ootan mailile.

Ette tänades,
Janne

Tere,

plaan oleks hakata pakkuma katusepaigalduse teenust. Ettevõtlusega ei ole kunagi ise tegelenud. Kas oleks võimalik saada toetust? Ja kelle poole toetuse saamiseks pöörduda?

Tere Janis,
Võimalik oleks saada EAS Starditoetust näiteks mingite töövahendite soetamiseks. Soovitan pöörduda EASi eelnõustamisele.

Tänan!

Selline küsimus, kas pensionärina on ka võimalik toetust taodelda ? Plaanis on küpsetiste valmistamine ja väiksem kohviku/poe laadne koht teha.

Aitäh

Tere Hans,
Kindlasti on võimalik ka pensionärina toetust taotleda. Kohviku alustamiseks saate taotleda näiteks EAS Starditoetust. Kohviku alustamise kohta on minu arust üks väga huvitav lugemine siin:

Tere!
Minu küsimus selline, et käin hetkel töötukassa ettevõtluse koolitusel ja plaanis on teha laste tunnihoiu äriplaan. Kuid olen omadega natuke hädas, sest vaatan, et enamustes suuremates kaubanduskeskustes on need tasuta kasutamiseks poekülastajatele ja nende lastele. Ja olen väiksemast linnast, arvan, et lapsevanemad pole nõus kõrget tunnihinda maksma ja jätavad oma laped pigem koju ja vanaema juurde kui poodi või juuksurisse lähevad. Tegu on siis suure kaubanduskeskusega, kus palju väikeseid ärisid ja poode. Kuidas siis saaksin selle üldse toimima, kas lisateenuste näol? Ja kas on üldse mõtet sellist asja väikses linnas ette võtta? Kardan, et olen pärast suurtes võlgades. Vabandan kui liiga palju küsimusi tuli.

Tere Elli,
Kas sain õigesti aru, et tahad teha väiksema linna kaubanduskeskusesse laste tunnihoiu? Esiteks soovitan sul järgi uurida, kuidas mujal need tasuta saavad olla, keegi kuskil peab selle ikkagi kinni maksma. Samuti teha väike turu-uuring, kui palju üldse kaubanduskeskuses külastajaid on, kui palju on väikeste lastega käijaid, mis aegadel nad käivad, jne. Kindlasti tasub mõelda mingisuguste lisateenuste peale, usun et emad on palju parema meelega nõus tasu maksma, kui saavad lapsi näiteks kuskile harivasse või loovasse tundi jätta. Soovitan sul ka netis natuke uuringut teha, mis lisateenuseid ja võimalusi teised sellised lastehoiud pakuvad, nii Eestis kui väljaspool.

Tere, saatsin teile meili

Tere Rando,
E-mail käes ja ka vastatud.

Tere, sooviksin Tartusse rajada väikeladude kompleksi, umbes sellise nagu Tallinnas tegutsev minilaod… Kas on võimalik sellisele asjale toetust saada ja kui on siis kust?

Tere Raul,
Seni ei ole veonduse ja laonduse valdkonda eriti toetatud, minilaod peaks sinna alla käima. Uue perioodi (2014-2020) toetusprogrammid selguvad aasta II pooles, siis saab näha, kas sobib mõni programm ka selle idee jaoks.

Tere
Küsimus selline,et palju on EAS-i starditoetus kui plaanis teha omale riietepood osa arvestatud summast on omal olemas väheke puudu veel.
Olen lugenud erinevatest kohtadest et toetuse suurused on erinevad.

Lgb Juss

Tere Juss,
EAS Starditoetus on alates sellest aastast kuni 15 000 eurot.

Tere,

Selline küsimus, Soov ehitada veepeal mootoriga liikuvat parvsauna, millega hakata huvilistele saunateenust pakkuma. Kas oleks võimalik sauna ehituseks materjalidele mingitki toetust saada.

Ettetänades,

H.M

Tere,
Midagi sellist: http://parvematkad.ee/parvemaja/ ? Usun, et peaks saama Leader-toetust sellise asja tegemiseks. Uuri siit, kes sinu piirkonnas Leader toetust jagab ja võta nendega ühentust: http://maainfo.ee/index.php?page=3320

Jah, ikka on võimalik. Palun kirjuta mulle tarmo@pippen.ee kui suurt toetussummat ja mille jaoks täpsemalt on vaja (seadmed, ehitus, turundus, vms) ning kus piirkonnas plaanid projekti ellu viia (vald/linn). Siis saame maili teel edasi suhelda.

Tere, ma igaksjuhuks küsin ,et kas vastasite sellega mulle ? Kuupäev on 27.2.2013 aga on selle aasta küsimuste juures.

Tere Merlin,
See on siiski üks vanem vastus ühele teisele küsijale.
Aga nii Sina kui kõik teised blogi lugejad saavad mulle alati kirjutada tarmo@pippen.ee ja toetuste kohta küsida.

Asi on ka selles, et mõned kommentaarid ei ole vist millegi pärast siia lehele ilmunud ja seetõttu ka minu poolt vastamata jäänud.

Kirjuta kommentaar